WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA TEATRU IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA TEATRU IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE

Wiatrak z Dobrocina znów otwarty!

SKANSEN W OLSZTYNKU
Ostatni z czterech młynów wietrznych w olsztyneckim skansenie został wyremontowany. To jedyny drewniany wiatrak typu „holender”, jaki możemy znaleźć w naszym województwie.

Olsztynecki skansen to miejsce, w którym znajdziemy wiele cennych historycznie i architektonicznie obiektów. Jednym z nich jest pochodzący z Dobrocina wiatrak typu „holender”. To ostatni taki wiatrak na Warmii i Mazurach. „Wiatraki traktowane były nie jako rzeczy, ale jako osoby, wiatraka się nie budowało, ale wiatrak się powoływało, albo wznosiło. Nasz wiatrak z Dobrocina przez wiele lat chorował. Diagnoza okazała się bardzo trudna, ponieważ brzmiała: remont kompleksowy” – mówi Ewa Wrochna, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku.

Główną „dolegliwością” wiatraka był brak skrzydeł, które uległy zniszczeniu w trakcie wichury w 2015 roku. Planowany remont okazał się dużym wyzwaniem finansowym. Z pomocą przyszedł samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. „To z pewnością jest doskonała inwestycja, nie tylko dla naszych mieszkańców, dla młodzieży, ale również dla turystów odwiedzających nasz region. Myślę, że musimy jako województwo dbać o nasze dziedzictwo, naszą kulturę, historię i tradycję właśnie w taki sposób, angażując środki na remont, odbudowę takich obiektów” – podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Wiatrak został poddany kompleksowemu remontowi. „Remont kompleksowy polega praktycznie na rozebraniu całego wiatraka. Trzeba było zdjąć odeskowanie, trzeba było również zdjąć pokrycie czapy wiatraka. Należy wyjąć elementy mechanizmu wiatraka, w naszym przypadku wyjęliśmy i koło paleczne, i wał skrzydłowy, i te elementy mechanizmu, które można było nareperować – nareperowaliśmy” – opisuje Ewa Wrochna.

Remont trwał około pół roku. Wykonawcą wyjątkowego projektu jest firma Modern House z Podsarnia. Okazuje się, że praca z tak wiekowym, zabytkowym „pacjentem” jest pełna niespodzianek. „To zawsze jest, to nie ma tak, że jest projekt i jest zrobione zgodnie z projektem, bo dużo rzeczy nie da rady przewidzieć przy tym. Dopiero, jak się rozbiera, to w ten czas widać, które się nadaje, które się nie nadaje do tego” – przyznaje Józef Stasiak z firmy Modern House.

W oficjalnym otwarciu uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i gminnych, wykonawcy, muzealnicy i przyjaciele olsztyneckiego skansenu. „Wielkie wydarzenie, jesteśmy po remoncie wiatraka, który jest jedną z głównych atrakcji muzeum, bardzo charakterystyczny też jako symbol i wizytówka nie tylko olsztyneckiego skansenu, ale także Olsztynka” – mówi burmistrz Olsztynka Robert Waraksa.

Całkowity koszt remontu wyniósł ponad 1,6 mln złotych. Dofinansowanie ze środków samorządu województwa wynosiło około 1,4 mln złotych. Warto wspomnieć, że odrestaurowany, XIX-wieczny wiatrak zachował możliwość pełnienia swojej pierwotnej funkcji, czyli produkcji mąki.