WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA TEATRU IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA TEATRU IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE

Sposób na naukę w czasie pandemii

WYJĄTKOWE SERCE
Jak wygląda zdalne nauczanie z perspektywy rodzica? O swoich doświadczeniach opowiedziała nam mama uczennicy olsztyńskiego Zespołu Placówek Edukacyjnych.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Od kiedy Hania uczęszcza na zajęcia do Zespołu Placówek Edukacyjnych?

Małgorzata Drozdek, mama Hani, uczennicy Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie: Prawie od ośmiu lat. Miała cztery latka, jak poszła do przedszkola, a później po przedszkolu do szkoły i tak kontynuuje naukę.

Jak wyglądają takie zdalne lekcje, czy wszystkie przedmioty są realizowane w sposób zdalny?

W naszej klasie lekcje wyglądają w ten sposób, że dostajemy karty pracy, w tych kartach pracy dzieci mają swoje zadania. Oczywiście również dostajemy zadania na cały tydzień, rozpisane według takich zajęć, jak mają w szkole. Później my jesteśmy tak umówieni z naszą wychowawczynią, że robimy zdjęcia i przesyłamy te zdjęcia do naszej pani wychowawczyni z wypełnionymi kartami pracy. Poza tym raz w tygodniu jest takie spotkanie z nauczycielką na Messengerze i wtedy wszystkie dzieci i pani wychowawczyni prowadzi takie zajęcia z dzieciakami. Hania akurat chodzi do takiej klasy, gdzie nie ma takich typowych przedmiotów, natomiast te wszystkie zadania, które mają w szkole, w klasie, ale również i inne, które są terapiami u naszych dzieci, też są realizowane, bo dostajemy też zadania, które wysyłają rehabilitanci terapeuci, także to, co możemy realizować w domu.

Na jakie zajęcia uczęszcza Hania?

Ma zajęcia z logopedą, ma terapię widzenia, rehabilitację, integrację sensoryczną, to są takie zajęcia oprócz tych typowo szkolnych, w klasie.

Czy według Pani takie zajęcia zdalne są dobrym zastępstwem dla zajęć tradycyjnych?

To jest duży sprawdzian dla rodziców, dzieci, nauczycieli, w ogóle specjalistów, terapeutów, którzy są w szkołach. Dzieci mają już dosyć, bo jednak nie mają kontaktu z rówieśnikami, nie mogą wyjść sobie swobodnie na plac zabaw, jednak w szkole mają kontakt ze sobą, więc są to zupełnie inne relacje.

Każde dziecko ma swoje zainteresowania, swoje pasje, a czym interesuje się Hania?

Hania bardzo lubi śpiewać, więc Hania się w tym realizuje, w szkole, przy okazji jakichś uroczystości zawsze jest tam angażowana. Jeżeli są jakieś dodatkowe zajęcia, czy z muzykoterapii, czy jest zespół w szkole, to ona w tych zajęciach uczestniczy, więc to bardzo lubi.

Dziękuję za rozmowę.