WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA TEATRU IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA TEATRU IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE

Sztuka w sieci

BWA w Olsztynie
Galeria BWA w Olsztynie postarała się, by nawet w czasie izolacji miłośnicy sztuki mogli korzystać z jej oferty. Stąd wiele działań prowadzonych w sieci.

Podczas kwarantanny związanej z pandemią Galeria BWA w Olsztynie przygotowała bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. To sposób na to, by nie wychodząc z domu bezpiecznie uczestniczyć w warsztatach i zajęciach. „Od początku zamknięcia Galerii przenieśliśmy swoją działalność do Internetu, wiedząc że to jest dla nas jedyny sposób, żeby pozostać w kontakcie z naszą publicznością, z naszymi grupami, które są nam wierne i które korzystają z naszej działalności i praktycznie już od następnego tygodnia mieliśmy propozycje cyklicznych i to dość długo prowadzonych zajęć w Internecie” - mówi Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA w Olsztynie.

W tym trudnym czasie najważniejszym zadaniem było umożliwienie miłośnikom sztuki korzystania z cyklicznych zajęć edukacyjnych, kierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych. „Dla dzieci zaplanowaliśmy „Wtorki z arcydziełkiem”, podczas których nasi mali odbiorcy mogą stworzyć własne dzieła sztuki, inspirowane mistrzami, takimi jak chociażby  Jackson Pollock” - mówi Monika Sadowska, specjalista ds. wystaw i promocji w Galerii BWA. Dzieciom dedykowane są również kreatywne warsztaty, rozwijające wyobraźnię, które powstały z myślą o aktualnie prezentowanych wystawach w przestrzeni galerii. Działania te oparte zostały na gotowych do pobrania kartach pracy, które BWA udostępnia swoim odbiorcom.

„Kolejne spotkanie to „Czwartki z kolekcją”, więc spotykamy się co czwartek i opowiadamy o dziełach  z naszej kolekcji. To też jest fajna inicjatywa, bo nie każdy wie, że Galeria Sztuki BWA posiada własne zbiory dzieł. Co dwa tygodnie zaplanowaliśmy trochę wspomnień z historii. I tutaj wszystkim naszym widzom proponujemy takie opowieści, wspomnienia z historią w tle, pokazujemy dawne wystawy, sięgamy do archiwum, sięgamy do dawnych wydawnictw i publikacji, więc nasi goście mogą też zobaczyć, jak ta przestrzeń kiedyś była aranżowana i jakie wystawy się w tej przestrzeni odbywały” - opowiada Monika Sadowska.

Czas kwarantanny pracownicy Galerii sztuki BWA wykorzystali również na działania on-line związane z Dniem Dziecka. Powstał też katalog wystawy „Jesteśmy okropne”, której wernisaż odbył się tuż przed zamknięciem galerii.  Dodatkowo można było także uczestniczyć w wirtualnym oprowadzaniu po wystawie Doroty Buczkowskiej „Obecność”, czy wysłuchać opowieści kuratorki o realizacji „Jesteśmy okropne”.

Galeria BWA w Olsztynie stale zaprasza do uczestnictwa w spotkaniach online. Szczegóły można znaleźć w mediach społecznościach i na stronie internetowej Galerii.