Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA TEATRU IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA TEATRU IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE

Co zagraża dzikim zwierzętom?

FUNDACJA ALBATROS
Co zagraża dzikim zwierzętom, jakie są najnowsze metody ich leczenia. Tym zagadnieniom poświęcona była międzynarodowa konferencja „Symbiosis”, organizowana przez Fundację Albatros.

XXI wiek jest pełen wyzwań. Rozwój technologiczny pociąga za sobą rosnącą liczbę zagrożeń dla świata przyrody. Właśnie im poświęcone było spotkanie naukowców zaproszonych na konferencję Symbiosis. „Mamy się skoncentrować na sprawach praktycznych, mocno weterynaryjnych, mamy gości zagranicznych, żebyśmy też otwierali się na inne systemy medyczne, które mogą wprowadzić dużo ciekawych rozwiązań do naszej pracy” - mówi dr n. wet. Ewa Rumińska z Fundacji Albatros, organizatorka konferencji.

Wśród tematów konferencji pojawiła się między innymi kwestia oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego na świat zwierząt dzikich, ale także na organizm ludzki. „Różni badacze z różnych grup badawczych na całym świecie w ciągu ostatnich 34 lat pokazują różne efekty na strukturach DNA, które mogą ulec zniszczeniu. Pokazują wpływ telefonów na zwierzęta, na główne systemy organizmu. Zaczynają się między innymi wycieki w barierze krew-mózg, powodują problemy z koncentracją, z pojemnością pamięci krótkotrwałej i tak dalej” - mówi prof. Olle Johansson ze sztokholmskiego Instytutu Karolinska.

Uczestnicy pochylili się także nad oftalmologią ptaków dzikich, czyli szeroko pojętą okulistyką i schorzeniami związanymi z narządami wzroku. „Jedną z najważniejszych kwestii w świecie dzikich ptaków i oftalmologii są zaburzenia pourazowe. Ptaki z taką urazowością podczas lotu wpadają na ekrany przeciwwiatrowe, na samochody, czy okna. Ponad 34 procent z wszystkich tych ptaków cierpi na krwotok, który najczęściej nie jest widoczny, ponieważ jest ulokowany w głębi struktury oka” - wyjaśnia prof. Rudiger Kordel, członek European College of Zoological Medicine.

Wśród uczestników znaleźli się głównie przedstawiciele ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt. Konferencja „Symbiosis” odbyła się już po raz piąty.